Back to Top
| Number of storage drives supported | 3 |
| Supported storage drive interfaces | Serial ATA, Serial Attached SCSI |
| Storage drive size | 2.5/3.5 " |
| Supported storage drive heights | 7,9.5 mm |
| USB connectivity | |
| External SATA ports quantity | 2 |
| Product type | HDD/SSD enclosure |
| LED indicators | HDD, SSD |
| Material | Metal, Plastic |
| Product colour | Black |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Weight | 346.6 g (0.76 lbs) |
| Width | 41.3 mm (1.61 ") |
| Depth | 145.8 mm (5.69 ") |
| Height | 151.1 mm (5.89 ") |
| Manual | |
| Screws included |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
