USB 3.2 Gen 2 Type C, 10 Gbps, 142 g, 5V, black
USB-C 3.2 Gen 2x1 SSD enclosure, dual M.2 NVMe PCIe and SATA interfaces, M.2 Q-Latch for easy installation, MIL-STD-810H drop resistance, IP68 water and dust resistance, PS5® and Xbox support
The new TUF Gaming A1 offers military-grade protection for the latest portable SSDs. This SSD enclosure supports both NVMe® M.2 PCIe® and SATA, and includes the DIY-friendly M.2 Q-Latch. USB-C® 3.2 Gen 2 x1 connectivity enables superfast data performance at speeds of up to 10 Gbps. This sleek case meets MIL-STD and IP68 standards to resist everyday knocks and bumps, as well as guard against spills and dirt.
The TUF Gaming A1 SSD enclosure is perfect for those looking to expand their storage capacity, as well as those who want ultrafast data performance for gaming, backing up large files, or creating 4K content.
TUF Gaming A1 features both PCIe NVMe and SATA interfaces and can accommodate up to 2 TB M.2 form factor 2242/2260/2280 SSDs.
The innovative Q-Latch makes it easy to install or remove an M.2 SSD without the need for specific tools. The design employs a simple locking mechanism to secure the drive, so there’s no need for screws.
With speeds of up to 10 Gbps*, copying and transferring large files will be done in no time. The USB-C 3.2 Gen 2 x1 connection ensures superfast transmission speeds for stable and efficient data transfers. * SATA SSD have a maximum speed of up to 6 Gbps.
In order to earn the TUF Gaming name, the TUF Gaming A1 was subjected to a rigorous battery of MIL-STD-810H* and IP681 durability tests. Test devices are dropped from height, submerged in water, and exposed to dust and dirt to ensure toughness. Rest assured that the TUF Gaming A1 is more than capable of withstanding accidental bumps, knocks, spills, and dirt. * MIL-STD-810H 516.8, Procedure IV – Transit Drop Test
The TUF Gaming A1 includes a USB-C cable to ensure compatibility with mobile devices, laptops, PCs and the latest generation PlayStation® and Xbox gaming consoles.
| Number of storage drives supported | 1 |
| Supported storage drive interfaces | M.2, PCI Express, Serial ATA |
| Storage drive size | M.2 " |
| USB connectivity | |
| USB version | 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| USB connector type | USB Type-C |
| USB connector gender | Female connector |
| Product type | SSD enclosure |
| Key lock | |
| Product colour | Black |
| Compatible products | PS5, Xbox |
| Certification | MIL-STD-810H IP68 |
| Data transfer rate | 10 Gbit/s |
| AC adapter output voltage | 5 V |
| Mobile operating systems supported | Android |
| Windows operating systems supported | Y |
| Mac operating systems supported | Y |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 90 % |
| Weight | 142 g (0.31 lbs) |
| Width | 125.28 mm (4.89 ") |
| Depth | 54.27 mm (2.12 ") |
| Height | 13.3 mm (0.52 ") |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
