A new set of embedded processor technologies is designed to accelerate AI deep learning use cases.
It adds a new Vector Neural Network Instruction (VNNI) to Intel AVX-512.
This instruction makes deep learning inference much faster than in previous generations.
Intel® Optane memory is a ground-breaking new class of nonvolatile memory that sits between system memory and storage to improve system performance and responsiveness.
When combined with the Intel Rapid Storage Technology Driver, it seamlessly manages multiple tiers of storage while presenting one virtual drive to the OS, ensuring that data frequently used resides on the fastest tier of storage.
Intel® Optane™ memory necessitates specific hardware and software setup.
Intel® Speed Shift Technology uses hardware-controlled P-states to provide significantly faster responsiveness with single-threaded, transient (short-duration) workloads like web browsing by allowing the processor to more quickly select its best operating frequency and voltage for optimal performance and power efficiency.
Intel® Turbo Boost Technology dynamically increases the processor's frequency as needed by taking advantage of thermal and power headroom to give you a burst of speed when you need it and increased energy efficiency when you don’t.
Two processing threads are provided by Intel® Hyper-Threading Technology (Intel® HT Technology) per physical core.
Highly threaded applications can get more work done in parallel, completing tasks sooner.
Intel® Virtualization Technology (VT-x) allows one hardware platform to function as multiple “virtual” platforms. It makes it easier to manage by reducing downtime and keeping productivity up by separating computing tasks into their own partitions.
Intel® Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) expands on the existing support for IA-32 (VT-x) and Itanium® processor (VT-i) virtualization by adding I/O-device virtualization can improve the security and reliability of their systems and also improve the performance of I/O devices in virtualized environments.
Intel® VT-x with Extended Page Tables (EPT), also known as Second Level Address Translation (SLAT), provides memory-intensive virtualized applications with acceleration.
Through hardware optimization of page table management, Extended Page Tables in Intel® Virtualization Technology platforms reduce memory and power overhead costs while increasing battery life.
The Intel® 64 architecture, when combined with supporting software, provides 64-bit computing on server, workstation, desktop, and mobile platforms.
64 architecture improves performance by allowing systems to address more than 4 GB of both virtual and physical memory.
Idle states (C-states) are used to save power when the processor is idle. C0 is the operational state, meaning that the CPU is doing useful work. C1 is the first idle state, C2 the second, and so on, where more power-saving actions are taken for numerically higher C-states.
Enhanced Intel SpeedStep Technology is an advanced means of enabling high performance while meeting the power-conservation needs of mobile systems.
Conventional Intel SpeedStep Technology switches both voltage and frequency in tandem between high and low levels in response to processor load.
Enhanced Intel SpeedStep® Technology expands on that architecture by employing design strategies such as voltage and frequency separation, as well as clock partitioning and recovery.
Thermal Monitoring Technologies protect the processor package and the system from thermal failure through several thermal management features.
An on-die Digital Thermal Sensor (DTS) detects the core's temperature, and the thermal management features reduce package power consumption and, thereby, temperature when required in order to remain within normal operating limits.
For NVMe-based solid state drives, Intel® Volume Management Device (VMD) provides a common, robust method of hot plug and LED management.
Intel® AES New Instructions (Intel® AES-NI) are instructions that allow for fast and secure data encryption and decryption.
AES-NI is valuable for a wide range of cryptographic applications, for example, applications that perform bulk encryption and decryption, authentication, random number generation, and authenticated encryption.
A digital random number generator consists of a digital random number generator that creates truly random numbers to strengthen encryption algorithms.
| Processor family | Intel Core i3-12xxx |
| Processor cores | 4 |
| Processor socket | LGA 1700 |
| Processor model | i3-12100 |
| Processor threads | 8 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Box | |
| Processor codename | Alder Lake |
| Processor boost frequency | 4.3 GHz |
| Maximum internal memory supported by processor | 128 GB |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM, DDR5-SDRAM |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory bandwidth (max) | 76.8 GB/s |
| Discrete graphics adapter | |
| On-board graphics adapter | |
| On-board graphics adapter model | Intel UHD Graphics 730 |
| On-board graphics adapter outputs supported | Embedded DisplayPort (eDP) 1.4b, DisplayPort 1.4a, HDMI 2.1 |
| On-board graphics adapter dynamic frequency (max) | 1400 MHz |
| On-board graphics adapter base frequency | 300 MHz |
| Number of displays supported (on-board graphics) | 4 |
| On-board graphics adapter DirectX version | 12.0 |
| On-board graphics adapter OpenGL version | 4.5 |
| On-board graphics adapter maximum resolution (HDMI) | 4096 x 2160 pixels |
| On-board graphics adapter maximum resolution (eDP - Integrated Flat Panel) | 5120 x 3200 pixels |
| On-board graphics adapter maximum resolution (DisplayPort) | 7680 x 4320 pixels |
| On-board graphics adapter refresh rate at maximum resolution (DisplayPort) | 60 Hz |
| On-board graphics adapter refresh rate at maximum resolution (eDP - Integrated Flat Panel) | 120 Hz |
| On-board graphics adapter refresh rate at maximum resolution (HDMI) | 60 Hz |
| On-board graphics adapter ID | 0x4692 |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Number of execution units | 24 |
| Execute Disable Bit | |
| Idle States | |
| Thermal Monitoring Technologies | |
| Maximum number of PCI Express lanes | 20 |
| PCI Express slots version | 4.0,5.0 |
| PCI Express configurations | 1x16+1x4,2x8+1x4 |
| Supported instruction sets | AVX 2.0, SSE4.1, SSE4.2 |
| Embedded options available | |
| Scalability | 1S |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Market segment | Desktop |
| Harmonized System (HS) code | 8542310001 |
| Export Control Classification Number (ECCN) | 5A992CN3 |
| Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS) | G167599 |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | |
| Intel® Speed Shift Technology | |
| Intel® Hyper Threading Technology (Intel® HT Technology) | |
| Intel® Turbo Boost Technology | 2.0 |
| Intel® Quick Sync Video Technology | |
| Intel® Clear Video HD Technology (Intel® CVT HD) | |
| Intel® AES New Instructions (Intel® AES-NI) | |
| Intel® OS Guard | |
| Intel® Deep Learning Boost (Intel® DL Boost) | |
| Intel® Optane™ Memory Ready | |
| Intel® Volume Management Device (VMD) | |
| Intel 64 | |
| Mode-based Execute Control (MBE) | Y |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | |
| Intel® Secure Key | |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | |
| Intel® Boot Guard | |
| Intel Turbo Boost Max Technology 3.0 |
| Tjunction | 100 °C |
| Status | Launched |
| Launch date | Q1'22 |
| Processor package size | 45 x 37.5 mm |
| Graphics output | eDP 1.4b, DP 1.4a, HDMI 2.1 |
| N | |
| Intel | |
| 1 | |
| 60 | |
| Y | |
| Y | |
| 89 | |
| 2.1 | |
| 4.3 | |
| 4 | |
| 3.3 | |
| 8 | |
| 4.0 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
