Back to Top
| Response time (fast) | 1 ms |
| Display diagonal | 34 " |
| Display brightness (typical) | 300 cd/m² |
| Display resolution | 3440 x 1440 pixels |
| Response time | 5 ms |
| HD type | UltraWide Quad HD |
| Panel type | VA |
| Contrast ratio (typical) | 3000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178 ° |
| Viewing angle, vertical | 178 ° |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| Native aspect ratio | 21:9 |
| Aspect ratio | 21:9 |
| Screen shape | Curved screen |
| Pixel pitch | 0.07725 x 0.23175 mm |
| Maximum refresh rate | 160 Hz |
| HDCP | |
| Backlight type | Edge LED |
| Colour gamut | 99 % |
| High Dynamic Range (HDR) supported |
| Built-in speaker(s) | |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 7 W |
| Front bezel colour | Black |
| Product colour | Black |
| Detachable stand | |
| Feet colour | Black |
| AMD FreeSync |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI version | 2.0 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Headphone out | |
| Headphone outputs | 1 |
| VESA mounting | |
| VESA mounting interfaces | 100 x 100 mm |
| Tilt angle range | -5 - 20 ° |
| Height adjustment | |
| Height adjustment | 110 mm |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (max) | 45 W |
| Power consumption (standby) | 0.3 W |
| Power consumption (typical) | 42 W |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| Input current | 3.42 A |
| Certification | TUV, FCC-B, ErP, UL / cUL |
| Width (with stand) | 809 mm |
| Depth (with stand) | 260 mm |
| Height (with stand) | 568.3 mm |
| Weight (with stand) | 7700 g |
| Package width | 986 mm |
| Package depth | 212 mm |
| Package height | 524 mm |
| Package weight | 10500 g |
| Package type | Box |
| Stand included | |
| Cables included | AC |
| DisplayPort cable length | 1.8 m |
| HDMI cable length | 1.8 m |
| Width (without stand) | 809 mm |
| HDMI | |
| Depth (without stand) | 91.5 mm |
| Height (without stand) | 358.9 mm |
| FreeSync Premium | |
| 1800R | |
| CE, REACH, RoHS | |
| Y | |
| Y | |
| High Dynamic Range 10 (HDR10) | |
| 19 | |
| sRGB | |
| 5800 |
| Power supply type | External |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
