Back to Top
| Display diagonal | 27 " |
| Display brightness (typical) | 350 cd/m² |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Response time | 5 ms |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display technology | LED |
| Panel type | IPS |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178 ° |
| Viewing angle, vertical | 178 ° |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| Colour depth | 10 bit |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Screen shape | Flat screen |
| Pixel pitch | 0.1554 x 0.1554 mm |
| Colour gamut | 99 % |
| Built-in speaker(s) | |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 10 W |
| Built-in camera |
| Market positioning | Gaming |
| Front bezel colour | Black |
| Product colour | Black |
| Feet colour | Black |
| Flicker free technology | |
| AMD FreeSync | |
| NVIDIA G-SYNC |
| USB Power Delivery (revision 2.0) | |
| USB Power Delivery up to | 90 W |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| DVI port | |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI version | 2.0 |
| Built-in USB hub | |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Headphone out |
| Cable lock slot | |
| VESA mounting | |
| VESA mounting interfaces | 100 x 100 mm |
| Pivot | |
| Tilt angle range | -5 - 15 ° |
| Height adjustment | |
| Height adjustment | 101.6 mm |
| On Screen Display (OSD) |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (max) | 175 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (typical) | 40 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Power consumption (PowerSave) | 25.2 W |
| Width (with stand) | 613.1 mm |
| Depth (with stand) | 230 mm |
| Height (with stand) | 567.3 mm |
| Weight (with stand) | 6400 g |
| Package width | 694 mm |
| Package depth | 502 mm |
| Package height | 217 mm |
| Package weight | 9100 g |
| Stand included | |
| Cables included | AC, DC, HDMI |
| HDMI cable length | 1.5 m |
| Width (without stand) | 613.1 mm |
| HDMI | |
| Depth (without stand) | 457.3 mm |
| Height (without stand) | 230 mm |
| Y | |
| Y | |
| 19.5 | |
| HDR Effect, High Dynamic Range (HDR) 400, High Dynamic Range 10 (HDR10) | |
| 4800 | |
| FreeSync | |
| 3 | |
| Energy saving | |
| 1 | |
| Y |
| Game mode | |
| Power supply type | External |
| Touchscreen |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
