Back to Top
| Display diagonal | 27 " |
| Display brightness (typical) | 350 cd/m² |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Response time | 5 ms |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display technology | LED |
| Panel type | IPS |
| Supported graphics resolutions | 3840 x 2160 |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Contrast ratio (dynamic) | 100000000:1 |
| Dynamic contrast ratio marketing name | SmartContrast |
| Viewing angle, horizontal | 178 \u00b0 |
| Viewing angle, vertical | 178 \u00b0 |
| Display number of colours | 1.073 billion colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Screen shape | Flat screen |
| Pixel pitch | 0.155 x 0.155 mm |
| Viewable size, horizontal | 596.74 mm |
| Viewable size, vertical | 335.66 mm |
| Viewable size diagonal | 684.7 mm |
| Digital horizontal frequency | 29 - 160 kHz |
| Digital vertical frequency | 40 - 60 Hz |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| sRGB coverage (typical) | 100 % |
| HDCP | |
| High Dynamic Range (HDR) supported |
| Built-in speaker(s) | |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 2 W |
| Built-in camera |
| Frameless design | |
| Front bezel colour | Black |
| Product colour | Black, Silver |
| Detachable stand | |
| Feet colour | Silver |
| Low Blue Light technology | |
| Flicker free technology |
| USB hub version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Number of upstream ports | 4 |
| USB Type-A downstream ports quantity | 4 |
| USB Type-C downstream ports quantity | 1 |
| DVI port | |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Built-in USB hub | |
| HDMI version | 2.0 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Audio input | N |
| Headphone out | |
| Headphone outputs | 1 |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| AC (power) in |
| Cable lock slot | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| VESA mounting | |
| VESA mounting interfaces | 100 x 100 mm |
| Pivot angle | -90 - 90 \u00b0 |
| Pivot | |
| Swivelling | |
| Swivel angle range | -45 - 45 \u00b0 |
| Tilt angle range | -5 - 35 \u00b0 |
| Height adjustment | 150 mm |
| Height adjustment |
| Energy efficiency scale | A to G |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (typical) | 32.1 W |
| Power consumption (off) | 0.2 W |
| Certification | TUV Flicker-free , TUV Low Blue Light, Calman Verified |
| Width (with stand) | 614 mm |
| Depth (with stand) | 228 mm |
| Height (with stand) | 524 mm |
| Weight (with stand) | 8600 g |
| Package width | 680 mm |
| Package depth | 161 mm |
| Package height | 516 mm |
| Package weight | 11200 g |
| Package type | Box |
| Stand included | |
| Cables included | AC |
| Quick start guide |
| Width (without stand) | 614 mm |
| Depth (without stand) | 60 mm |
| Height (without stand) | 370 mm |
| HDMI | |
| 5700 | |
| Y | |
| G | |
| G | |
| 32 | |
| 54 | |
| High Dynamic Range 10 (HDR10) | |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
