Back to Top
| Purpose | PC/Gaming |
| Plug and Play |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Connectivity technology | Wired |
| USB connectivity |
| Ear coupling | Supraaural |
| Headphone frequency | 31.5 - 20000 Hz |
| Headphone sensitivity | 94 dB |
| Sound pressure level (max) | 79 dB |
| Total Harmonic Distortion (THD) | 5 % |
| Microphone frequency | 100 - 18000 Hz |
| Microphone sensitivity | -47 dB |
| Noise-canceling | |
| Digital Signal Processing (DSP) |
| Width | 165 mm (6.44 ") |
| Depth | 50 mm (1.95 ") |
| Height | 172 mm (6.71 ") |
| Weight | 111 g (0.24 lbs) |
| Quick start guide | |
| Quantity | 1 |
| Package width | 180 mm |
| Package depth | 60 mm |
| Package height | 200 mm |
| Package weight | 219 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
