It is the most popular headphone on the market today.
If you’re looking for a new pair of headphones for your PC, this is a great choice.
These noise-canceling, stereo headphones have been top sellers since they first debuted. The ability to hear clearly while you’re working is vital, and the Koss SB45 does just that.
You can use these headphones with your Mac or PC and for voice applications, so you can avoid the constant interruptions of background noise while you communicate.
The Koss Clear Voice Technology is an app-based solution that helps you keep your voice as clear as possible. You can use it with the SB45 USB microphone to clear the background noise, boosting the overall sound quality of your voice.
This enables the PC to use voice applications more easily (voice recognition). This is an essential step in enabling the PC to recognize voice input, responding to the user's command.
The SB45 USB is an amazingly compact speaker that easily folds into a compact form for easy storage or on-the-go transportation. Just simply collapse the SB45 USB into its compact form for when you want to listen to music in peace and quiet.
| Purpose | PC/Gaming |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black, Silver |
| Connectivity technology | Wired |
| USB connectivity | |
| Cable length | 2.44 m |
| Ear coupling | Circumaural |
| Headphone frequency | 18 - 20000 Hz |
| Impedance | 100 Ω |
| Headphone sensitivity | 103 dB |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.