Back to Top
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom microphone |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -30 - 70 °C |
| Plug and Play |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Connectivity technology | Wired |
| Cable length | 0.9 m |
| Cable colour | Black |
| Ear coupling | Supraaural |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Impedance | 32 Ω |
| Headphone sensitivity | 93 dB |
| Driver unit | 28 mm |
| Microphone frequency | 100 - 8000 Hz |
| Microphone sensitivity | -44 dB |
| Noise-canceling | |
| Microphone direction type | Unidirectional/Cardioid microphone |
| Maximum input power | 10 mW |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.