Back to Top
| Product type | Headset |
| Microphone type | Built-in microphone |
| Recommended usage | Calls/Music |
| Operating keys | Answer/end call, Bluetooth pairing, Play/pause, Track <, Track >, Volume +, Volume - |
| On/off switch | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Volume control | Button |
| Connectivity technology | Wireless |
| 3.5 mm connector | |
| Bluetooth | |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Wireless range | 15 m |
| Ear coupling | Circumaural |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Magnet type | Neodymium |
| Driver unit | 32 mm |
| Number of microphones | 2 |
| Noise-canceling |
| Battery operated | |
| Battery life (max) | 22 h |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery type | Built-in battery |
| Battery capacity | 200 mAh |
| Charging source | USB |
| Battery recharge time | 2 h |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.9 Mavericks, Mac OS X 11.0 Big Sur |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Weight | 84 g (0.19 lbs) |
| Cables included | USB Type-A to USB Type-C |
| Ear pads | |
| Quick start guide | |
| Quantity | 1 |
| Warranty card |
| Battery charge indicator | |
| LED indicators | Bluetooth, Charging |
| Bluetooth profiles | A2DP, AVRCP, HFP |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
