Back to Top
| Purpose | PC/Gaming |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black, Silver |
| Foldable |
| Connectivity technology | Wired |
| 3.5 mm connector | |
| 2.5 mm connector | |
| 2x 3.5 mm connectors | |
| USB connectivity | |
| Bluetooth | |
| Cable length | 2.4 m |
| Ear coupling | Circumaural |
| Headphone frequency | 18 - 20000 Hz |
| Impedance | 100 Ω |
| Headphone sensitivity | 103 dB |
| Magnet type | Ferrite |
| Total Harmonic Distortion (THD) | 0.2 % |
| Microphone sensitivity | 56 dB |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.