Back to Top
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom microphone |
| Recommended usage | Gaming |
| Wearing style | Ear-hook |
| Product colour | Black |
| Connectivity technology | Wired |
| 3.5 mm connector | |
| Cable length | 1.2 m |
| Ear coupling | Intraaural |
| Headphone frequency | 20 - 2000 Hz |
| Headphone sensitivity | 102 dB |
| Total Harmonic Distortion (THD) | 1 % |
| Microphone frequency | 100 - 10000 Hz |
| Microphone sensitivity | -44 dB |
| Microphone direction type | Omnidirectional microphone |
| Quick start guide | |
| Carrying case |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.