Back to Top
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom/In-line microphone |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Operating keys | Answer/end call, Mute |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -30 - 70 °C |
| Headset type | Monaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Volume control | Button |
| Connectivity technology | Wired |
| 3.5 mm connector | |
| USB connectivity | |
| USB connector | USB Type-A |
| Bluetooth | |
| Cable length | 2.1 m |
| Cable colour | Black |
| Ear coupling | Supraaural |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Impedance | 32 Ω |
| Headphone sensitivity | 93 dB |
| Driver unit | 28 mm |
| Microphone frequency | 100 - 8000 Hz |
| Microphone sensitivity | -44 dB |
| Microphone direction type | Unidirectional microphone |
| Noise-canceling | |
| Number of microphones | 1 |
| Microphone mute |
| Control unit type | In-line control unit |
| Control type | Buttons |
| Battery operated |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 |
| Mac operating systems supported | Y |
| Weight | 82.5 g (0.18 lbs) |
| Quick start guide | |
| Quantity | 1 |
| Package width | 170 mm |
| Package depth | 63 mm |
| Package height | 195 mm |
| LED indicators | Status |
| Maximum input power | 10 mW |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.