Back to Top
| Hard drive capacity | 2000 GB |
| Device type | HDD |
| USB connector type | USB Type-A |
| USB version | 3.0 (3.1 Gen 1) |
| USB connectivity |
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Windows operating systems supported | Y |
| USB powered |
| Product colour | Black |
| Width | 80 mm (3.12 ") |
| Depth | 117 mm (4.56 ") |
| Height | 14.8 mm (0.58 ") |
| Weight | 170 g (0.37 lbs) |
| Cables included | USB |
| User guide |
| Connectivity technology | Wired |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
