This external hard drive has a storage capacity of 2 TB, allowing you to keep all of your games close at hand despite its small size and the ease with which it can be transported.
USB 3.2 Gen 1, USB 3.1 Gen 1, and USB 3.0 are synonymous and all offer a max transfer speed of 5 Gb/s.
WD 2TB WD_BLACK P10 Game Drive External Hard Drive provides your console or PC with the performance-enhancing tools it requires to maintain its competitive edge. It's a top-tier external HDD with capacities ranging from 1TB to 5TB, designed exclusively for gamers wishing to maximize the capabilities of their console or PC by storing their game library in a portable form factor. You may now drive your game however you like with the WD BLACK P10 Game Drive.
As your game library expands, you'll need more capacity to save your new favorite games, as well as more space to save your old ones. The WD BLACK P10 Game Drive has a storage capacity of up to 5TB and can save up to 125 games, so you don't have to choose which games to delete from your console or PC to create way for new ones.
Get into the game as soon as possible, no matter where you are. Because of the WD BLACK P10 Game Drive's readily portable and highly robust physical factor, you can take your library with you everywhere you go. Simply connect in and log in to play any game in your prized collection.
Everything that goes into WD BLACK devices is especially engineered to elevate your game to the next level, regardless of what you play. The WD BLACK P10 Game Drive will push your console or PC to new levels of performance, with rates up to 140MB/s and up to 5TB of extra storage, allowing you to drive your game and play without limitations.
Gamers entrust their life on the tried-and-true WD BLACK. Our goal with WD Black is simple: to create a brand committed to saving and improving your games. With dependability, optimum performance enhancements, expansion, and a 3-year limited guarantee, your WD BLACK P10 Game Drive will have your back as you strive for video game glory.
When it comes to premium storage expansion and performance, WD BLACK is shattering the mold. The WD BLACK P10 Game Drive is designed specifically for gamers, giving your console or PC the trusted, reliable performance increase and capacity it requires, so you can spend less time worrying about your hardware and more time winning.
| Hard drive capacity | 2000 GB |
| Hard drive size | 2.5 " |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| USB connector | Micro-USB B |
| Thunderbolt technology | |
| Ethernet LAN | |
| Wi-Fi |
| Plug and Play | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 8.1 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave |
| Bus powered | USB |
| Product colour | Black |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 65 °C |
| Width | 88 mm (3.43 ") |
| Depth | 118 mm (4.6 ") |
| Height | 12.8 mm (0.5 ") |
| Weight | 140 g (0.31 lbs) |
| Cables included | USB |
| User guide |
| Data transfer rate (max) | 5000 Mbit/s |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
