Back to Top
| Hard drive capacity | 2000 GB |
| Type | HDD |
| USB version | 3.0 (3.1 Gen 1) |
| USB connector | USB Type-C |
| Wi-Fi |
| Plug and Play | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8.1 |
| Mac operating systems supported | Y |
| Bus powered | USB |
| Password protection | |
| Security algorithms | 256-bit AES |
| Product colour | Silver |
| Housing material | Metal |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 65 °C |
| Width | 81.6 mm (3.18 ") |
| Depth | 110 mm (4.29 ") |
| Height | 12.8 mm (0.5 ") |
| Weight | 130 g (0.29 lbs) |
| Cables included | USB Type-C |
| User guide |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
