Back to Top
| Hard drive capacity | 1000 GB |
| Hard drive size | 2.5 " |
| Device type | HDD |
| File format system | NTFS |
| USB connector type | Micro-USB B |
| USB version | 3.0 (3.1 Gen 1) |
| USB connectivity | |
| Thunderbolt technology | |
| Wi-Fi |
| Plug and Play | |
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| USB data transfer rates | 480,5000 Mbit/s |
| Windows operating systems supported | Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64, Windows Vista Business, Windows Vista Business x64, Windows Vista Enterprise, Windows Vista Enterprise x64, Windows Vista Home Basic, Windows Vista Home Basic x64, Windows Vista Home Premium, Windows Vista Home Premium x64, Windows Vista Ultimate, Windows Vista Ultimate x64, Windows XP Home, Windows XP Home x64, Windows XP Professional, Windows XP Professional x64 |
| Mac operating systems supported | Y |
| USB powered | |
| Input voltage | 5 V |
| External power adapter |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Y |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 65 °C |
| Width | 82 mm (3.2 ") |
| Depth | 111 mm (4.33 ") |
| Height | 15 mm (0.59 ") |
| Weight | 130 g (0.29 lbs) |
| Cables included | Micro-USB |
| User guide |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
