Back to Top
| Hard drive capacity | 1000 GB |
| USB version | 3.0 (3.1 Gen 1) |
| Thunderbolt technology | |
| Ethernet LAN | |
| Wi-Fi |
| Plug and Play | |
| Card reader integrated | |
| Windows operating systems supported | Y |
| Bus powered | USB |
| Password protection | |
| Security algorithms | 256-bit AES |
| Product colour | Black |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 65 °C |
| Width | 75 mm (2.93 ") |
| Depth | 107.2 mm (4.18 ") |
| Height | 11.15 mm (0.43 ") |
| Weight | 120 g (0.26 lbs) |
| Cables included | USB |
| User guide | |
| Bundled software | WD Discovery |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
