Back to Top
| Hard drive capacity | 1000 GB |
| Hard drive size | 2.5 " |
| Device type | HDD |
| Read speed | 130 MB/s |
| Write speed | 130 MB/s |
| USB connector type | USB Type-C |
| USB version | 3.0 (3.1 Gen 1) |
| USB connectivity | |
| Thunderbolt technology | |
| Wi-Fi |
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| USB data transfer rates | 5000 Mbit/s |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| USB powered |
| Product colour | Orange, Silver |
| Protection features | Crash proof, Shock resistant, Splash proof |
| Housing material | Rubber |
| Width | 86 mm (3.35 ") |
| Depth | 135.1 mm (5.27 ") |
| Height | 18.7 mm (0.73 ") |
| Weight | 100 g (0.22 lbs) |
| Cables included | USB Type-C |
| User guide | |
| Bundled software | LaCie Backup Assistant, LaCie Setup Assistant, LaCie Private-Public |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.