Back to Top
| Hard drive capacity | 4000 GB |
| Hard drive speed | 7200 RPM |
| Hard drive size | 3.5 " |
| Component for | NAS |
| Hard drive interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Hard drive sustained transfer rate | 250 MiB/s |
| Workload rate limit | 550 TB/yaer |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| Power consumption (typical) | 8.7 W |
| Power consumption (standby) | 1 W |
| Power consumption (off) | 1 W |
| Power consumption (idle) | 5.5 W |
| Start-up current | 2 A |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 65 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Non-operating vibration | 2.27 G |
| Operating shock | 70 G |
| Non-operating shock | 300 G |
| Width | 101.85 mm (3.97 ") |
| Depth | 146.99 mm (5.73 ") |
| Height | 26.11 mm (1.02 ") |
| Weight | 650 g (1.43 lbs) |
| Operating voltage | 5 / 12 V |
| Type | HDD |
| Storage drive buffer size | 256 MB |
| Uncorrectable Bit Error Rate (UBER) | < 1 per 10^15 bits read |
| Rotational Vibration (RV) sensors | |
| Noise level (idle) | 28 dB |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
