Back to Top
| Internal | |
| Host interface | PCIe |
| Output interface | Parallel |
| CardBus PCMCIA slot type | N |
| Parallel ports quantity | 2 |
| Chipset | ASMedia ASM1083 + ASIX MCS9865 |
| Product colour | Black, Grey |
| RoHS compliance | |
| Certification | FCC, CE |
| Windows operating systems supported | Y |
| Server operating systems supported | Windows Server 2003, Windows Server 2003 x64, Windows Server 2008, Windows Server 2008 R2, Windows Server 2008 x64, Windows Server 2012 |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Width | 92 mm (3.59 ") |
| Depth | 20 mm (0.78 ") |
| Height | 120 mm (4.68 ") |
| Weight | 90.7 g (0.2 lbs) |
| Drivers included | |
| Mounting brackets included |
| Transfer rate | 1.5 MB/s |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
