Back to Top
| Internal | |
| Host interface | PCIe |
| Output interface | USB 3.0 |
| CardBus PCMCIA slot type | N |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| Data transfer rate (max) | 5 Gbit/s |
| RoHS compliance |
| Windows operating systems supported | Y |
| Width | 70.1 mm (2.73 ") |
| Depth | 120 mm (4.68 ") |
| Height | 20 mm (0.78 ") |
| Connectivity technology | Wired |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
