Back to Top
| Type | Rack shelf |
| Housing material | Steel |
| Product colour | Black |
| Maximum weight capacity | 34 kg |
| RoHS compliance | |
| Certification | REACH |
| Rack capacity | 2U |
| Compliance industry standards | EIA/ECA-310-E |
| Width | 486.2 mm (18.96 ") |
| Useful width | 436 mm |
| Depth | 508 mm (19.81 ") |
| Height | 88 mm (3.43 ") |
| Weight | 5200 g (11.46 lbs) |
| Package width | 540 mm |
| Package depth | 550 mm |
| Package height | 110 mm |
| Package weight | 5400 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Screw type | M6 |
| Screws included | |
| Number of screws | 4 |
| Cage nuts included | |
| Number of cage nuts | 4 |
| Washers included | |
| Number of washers included | 4 |
| Master carton width | 560 mm |
| Master carton length | 570 mm |
| Master carton height | 585 mm |
| Quantity per master carton | 5 pc(s) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
