Back to Top
| Type | Rack rail |
| Product colour | Black |
| Material | Steel |
| Rack capacity | 3U |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE, UL |
| Maximum weight capacity | 97.3 kg |
| Size | 19 " |
| Width | 465 mm (18.14 ") |
| Depth | 481 mm (18.76 ") |
| Height | 130 mm (5.07 ") |
| Mounting depth (min) | 420 mm |
| Mounting depth (max) | 1054 mm |
| Weight | 3900 g (8.6 lbs) |
| Package width | 105 mm |
| Package depth | 490 mm |
| Package height | 140 mm |
| Package weight | 4200 g |
| Mounting kit | |
| Screws included |
| Form factor | 3U |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
