Back to Top
| Hub interfaces | USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| Host interface | USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A |
| Ports quantity | 4 |
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Hot-swap | |
| Plug and Play |
| Product colour | Black |
| Material | Plastic |
| LED indicators | Power |
| Cable length | 0.25 m |
| Certification | RoHS, FCC, CE |
| Power source type | USB |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 75 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80 % |
| Windows operating systems supported | Y |
| Mac operating systems supported | Y |
| Width | 30 mm (1.17 ") |
| Depth | 137 mm (5.34 ") |
| Height | 22 mm (0.86 ") |
| Weight | 82 g (0.18 lbs) |
| Package width | 96 mm |
| Package depth | 179 mm |
| Package height | 29 mm |
| Package weight | 137 g |
| Manual |
| Chipset | VLI - VL812 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
