Back to Top
| Hub interfaces | USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| Host interface | USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-B |
| Ports quantity | 4 |
| DC-in jack |
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Hot-swap | |
| Plug and Play | |
| Mean time between failures (MTBF) | 24000 h |
| Product colour | Black |
| Material | Plastic |
| LED indicators | Power |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| Power source type | AC |
| Input voltage | 110 - 240 V |
| Output voltage | 5 V |
| Output current | 2 A |
| Plug type | Type M |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 85 % |
| Width | 68 mm (2.65 ") |
| Depth | 95 mm (3.71 ") |
| Height | 23 mm (0.9 ") |
| Weight | 84 g (0.19 lbs) |
| Package width | 152 mm |
| Package depth | 214 mm |
| Package height | 82 mm |
| Package weight | 411 g |
| AC adapter included | |
| Manual | |
| Cables included | USB |
| Chipset | VIA/VLI - VL811+ |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
