Back to Top
| Hub interfaces | USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| Host interface | USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A |
| Ports quantity | 4 |
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Plug and Play | |
| Mean time between failures (MTBF) | 40103 h |
| Product colour | Black |
| Material | Plastic |
| Cable length | 0.15 m |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| Power source type | AC |
| Input current | 0.6 A |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Output voltage | 5 V |
| Output current | 3 A |
| Plug type | Type M |
| USB powered |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -50 - 120 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Width | 35 mm (1.37 ") |
| Depth | 292 mm (11.39 ") |
| Height | 15 mm (0.59 ") |
| Weight | 56 g (0.12 lbs) |
| Package width | 157 mm |
| Package depth | 225 mm |
| Package height | 57 mm |
| Package weight | 340 g |
| Included power plug types | ANZ, EU, JP, NA, UK |
| Chipset | VIA/VLI - VL813 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
