Back to Top
| Hub interfaces | USB 2.0 |
| USB 2.0 ports quantity | 4 |
| Host interface | USB 2.0 Type-C |
| Data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Plug and Play |
| UASP support |
| Product colour | Black |
| Material | Plastic |
| Cable length | 0.16 m |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| Power source type | USB |
| Width | 80 mm (3.12 ") |
| Depth | 160 mm (6.24 ") |
| Height | 14.5 mm (0.57 ") |
| Weight | 35 g (0.08 lbs) |
| Package width | 142 mm |
| Package depth | 170 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 105 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
