Back to Top
| Hub interfaces | USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A |
| Host interface | USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A |
| Ports quantity | 4 |
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Plug and Play |
| UASP support |
| Product colour | Black |
| Material | Plastic |
| LED indicators | Power |
| Cable length | 0.25 m |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| USB powered |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 55 °C |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 70 °F |
| Storage temperature (T-T) | 20 - 80 °C |
| Width | 34.9 mm (1.36 ") |
| Depth | 85 mm (3.32 ") |
| Height | 19.2 mm (0.75 ") |
| Weight | 50 g (0.11 lbs) |
| Package width | 170 mm |
| Package depth | 142 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 58 g |
| Quick installation guide |
| Chipset | VIA/VLI - VL817 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
