Back to Top
| Hub interfaces | USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| Host interface | USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A |
| Ports quantity | 4 |
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Hot-swap | |
| Plug and Play |
| Product colour | Silver, White |
| Material | Aluminium, Plastic |
| LED indicators | Power |
| Cable length | 0.268 m |
| Certification | RoHS, CE, FCC |
| USB powered |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Width | 36 mm (1.4 ") |
| Depth | 112 mm (4.37 ") |
| Height | 18 mm (0.7 ") |
| Weight | 76 g (0.17 lbs) |
| Package width | 113 mm |
| Package depth | 127 mm |
| Package height | 60 mm |
| Package weight | 142 g |
| Chipset | Genesys Logic - GL3520 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
