Back to Top
| Hub interfaces | USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 9 |
| DC-in jack | |
| Ports quantity | 9 |
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Y |
| Cable length | 1 m |
| Input voltage | 12 V |
| Output current | 2.24 A |
| Windows operating systems supported | Y |
| Mac operating systems supported | Y |
| Linux operating systems supported | Y |
| Width | 165 mm (6.44 ") |
| Depth | 65.5 mm (2.55 ") |
| Height | 17.5 mm (0.68 ") |
| AC adapter included |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.