Back to Top
| Internal | |
| Compatible memory cards | CFast, CFast 2.0 |
| Interface type | USB 3.0 |
| Integrated USB cable |
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Product colour | Black, Silver |
| Material | Aluminium |
| Plug and Play | |
| Hot-swap | |
| LED indicators | Activity, Power |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 55 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 40 - 50 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Width | 58 mm (2.26 ") |
| Depth | 246 mm (9.59 ") |
| Height | 14.7 mm (0.57 ") |
| Weight | 42.2 g (0.09 lbs) |
| Package width | 198 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 55 g |
| Quick start guide |
| Power source type | USB |
| Chipset | ASMedia - ASM1153E |
| UASP support |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
