Back to Top
| Type | Air cooler |
| Fan diameter | 135 mm |
| Supported processor sockets | LGA 1150 (Socket H3), LGA 1151 (Socket H4), LGA 1155 (Socket H2), LGA 1156 (Socket H), LGA 1200 (Socket H5), LGA 2011 (Socket R), LGA 2011-v3 (Socket R), LGA 2066 |
| Rotational speed (min) | 700 RPM |
| Rotational speed (max) | 1500 RPM |
| Noise level (high speed) | 27 dB |
| Maximum airflow | 75.16 cfm |
| Airflow | 127.69 m³/h |
| Thermal Design Power (TDP) | 180 W |
| Product colour | Black |
| Width | 95 mm (3.71 ") |
| Depth | 135 mm (5.27 ") |
| Height | 155 mm (6.05 ") |
| Weight | 860 g (1.9 lbs) |
| Processor |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.