With a 90,000-hour MTTF, the Long-Life Sleeve bearing ensures long-term dependability.
For exceptional performance in any usage scenario, optimized fan geometry balances airflow with a special focus on static pressure.
Fits standard 180 mm fan mounts with a screw hole design of 165 x 165 mm.
Massive blades, a strong 38 mm thickness, and a wide RPM range of 300-1200 RPM with PWM control allow the Fractal Design Dynamic X2 GP-18 PWM Computer case Fan to provide impressive airflow while remaining extremely silent.
Notches on the trailing edge of the blades near the fan hub help to eliminate the humming noise created when the blades pass through the stator struts. Noise and turbulence are reduced by using aerodynamic stator struts with integrated wire. Stator struts are positioned at a broad angle to the blades' trailing edge, resulting in a lower noise level and a smoother noise profile.
| Suitable for | Computer case |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 180 mm |
| Supported processor sockets | Not supported |
| Compatible processor series | Not supported |
| Rotational speed (min) | 300 RPM |
| Rotational speed (max) | 1200 RPM |
| Noise level (low speed) | 16 dB |
| Noise level (high speed) | 35.4 dB |
| Minimum airflow | 44.9 cfm |
| Maximum airflow | 153.7 cfm |
| Minimum air pressure | 0.4 mmH2O |
| Maximum air pressure | 2.26 mmH2O |
| Airflow | 261.29 m³/h |
| Pulse-width modulation (PWM) support | |
| Bearing type | Sleeve bearing |
| Number of fan blades | 7 |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Fan connector | 4-pin |
| Mean time between failures (MTBF) | 90000 h |
| Product colour | Black |
| Cable length | 1 m |
| Voltage | 6 - 12 V |
| Maximum current | 0.35 A |
| Fan dimensions (W x D x H) | 180 x 180 x 38 mm |
| Fan weight | 499 g |
| Package width | 227 mm |
| Package depth | 182 mm |
| Package height | 40 mm |
| Package weight | 548 g |
| Number of screws | 12 |
| Screws included | |
| Package type | Hanging box |
| 1 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.