Back to Top
| Supported memory types | DDR4-SDRAM |
| Memory voltage | 1.2 V |
| ECC | |
| Supported memory clock speeds | 2133,2400,2666,2667 MHz |
| Supported RDIMM module capacity | 4GB,8GB,16GB,32GB |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Unbuffered memory |
| Processor manufacturer | Intel |
| Compatible processor series | Intel Celeron, Intel Core i3, Intel Pentium, Intel Xeon |
| Processor socket | LGA 1151 (Socket H4) |
| Thermal Design Power (TDP) | 95 W |
| RAID levels | 0,1,5,10 |
| USB 2.0 connectors | 2 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) connectors | 2 |
| Supported storage drive interfaces | SATA III |
| Number of SATA III connectors | 4 |
| Number of COM connectors | 1 |
| TPM connector |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| LAN controller | Intel I210 |
| Wi-Fi |
| PC health monitoring | FAN, LED, Temperature, Voltage |
| Component for | Server |
| Motherboard chipset | Intel C242 |
| Motherboard form factor | Mini-ITX |
| PCI Express x16 (Gen 3.x) slots | 1 |
| Number of M.2 (M) slots | 1 |
| BIOS type | UEFI |
| Plug and Play | |
| System management BIOS (SMBIOS) version | 2.7 |
| UEFI version | 2.7 |
| ACPI version | 6.0 |
| Real-time clock (RTC) | |
| BIOS memory size | 256 MB |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Width | 170.2 mm (6.64 ") |
| Depth | 170.2 mm (6.64 ") |
| Number of processors supported | 1 |
| Number of DIMM slots | 2 |
| Y | |
| 6 | |
| Aspeed AST2500 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.