Back to Top
| Connectivity technology | Wired |
| Internal | |
| Host interface | PCI-E |
| Interface | Ethernet |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| PCI version | 3.0 |
| Data transfer rate (max) | 10000 Mbit/s |
| Full duplex |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000,2500,5000,10000 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.3ab, IEEE 802.3an, IEEE 802.3bz, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| Flow control support | |
| Jumbo frames | 9000 |
| Jumbo frames support |
| Product colour | Black, Blue |
| PCI Card form factor | Full-height (low-profile) |
| Auto-negotiation | |
| Compatible products | Synology FS3017, FS2017, FS1018, RS18017xs+, RS18016xs+, RC18015xs+, RS10613xs+, RS4017xs+, RS3617xs+, RS3614xs+, RS3413xs+, RS3618xs, RS3617RPxs, RS3617xs, RS3614(RP)xs, RS3412(RP)xs, RS3411(RP)xs, DS3617xs, DS3615xs, DS3612xs, DS3611xs, DS3018xs, RS2818RP+, RS2418(RP)+, RS1219+, RS818(RP)+, DS1817+, DS1618+, DS1517+ |
| Width | 68.1 mm (2.66 ") |
| Depth | 13.6 mm (0.53 ") |
| Height | 86 mm (3.35 ") |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Quantity | 1 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.