Back to Top
| Connectivity technology | Wireless |
| Internal | |
| Host interface | PCI Express |
| Interface | WLAN / Bluetooth |
| Data transfer rate (max) | 9300 Mbit/s |
| Wi-Fi | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi standards | 802.11a,802.11b,802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 6E (802.11ax), Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi band | Tri-band (2.4 GHz / 5 GHz / 6 GHz) |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11be, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Antenna | Y |
| Product colour | Black |
| Component for | PC |
| Antenna design | External |
| LED indicators | Y |
| Security algorithms | WPA, WPA-PSK, WPA2, WPA2-PSK, WPA3 |
| Receiver sensitivity | 6 GHz: 11ax HE20 MCS0: -94 dBm; 11be EHT320 MCS13: -44dBm; 5 GHz: 11ac VHT20 MCS0: -94 dBm; 11be EHT160 MCS13: -48dBm; 2.4 GHz: 11n HT20 MSC0: -95 dBm; 11be EHT40 MSC13: -56dBm |
| Width | 95.2 mm (3.71 ") |
| Depth | 120.8 mm (4.71 ") |
| Height | 21.5 mm (0.84 ") |
| Certification | FCC/CE/IC/NCC/JRF/VCCI/BSMI |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Quick installation guide |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.