Back to Top
| Type | PC |
| Material | Steel |
| Number of 3.5" bays | 2 |
| Supported motherboard form factors | ATX, Micro ATX, Mini-ITX |
| Product colour | Black |
| Number of 2.5" bays | 6 |
| Anti-dust filter | |
| Number of expansion slots | 7 |
| Maximum CPU cooler height | 170 mm |
| Maximum graphics card length | 405 mm |
| Maximum PSU length | 250 mm |
| Power supply included | |
| Supported power supply form factors | ATX |
| Audio input | Y |
| Audio output | Y |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Front fans installed | 2x 140 mm |
| Maximum rear fans | 1 |
| Rear fans diameters supported | 120 mm |
| Maximum top fans | 2 |
| Top fans diameters supported | 120,140 mm |
| Front radiator fan sizes supported | 120,140,200,240,280,360 mm |
| Rear radiator fan sizes supported | 80,92,120 mm |
| Top radiator fan sizes supported | 120,140,180,240 mm |
| Supported hard disk drive sizes | 2.5,3.5 " |
| Cable management | |
| On/off button |
| Width | 215 mm (8.39 ") |
| Depth | 472 mm (18.41 ") |
| Height | 451 mm (17.59 ") |
| Weight | 6100 g (13.45 lbs) |
| Manual | |
| Package width | 305 mm |
| Package depth | 539 mm |
| Package height | 538 mm |
| Package weight | 7600 g |
| 2.5" |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.