Back to Top
| Connectivity technology | Wireless |
| Internal | |
| Host interface | USB |
| Interface | WLAN |
| Data transfer rate (max) | 150 Mbit/s |
| Wi-Fi | |
| Top Wi-Fi standard | IEEE 802.11n |
| Wi-Fi standards | IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| WLAN data transfer rates supported | 11,54,150 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Modulation | 16-QAM,64-QAM, CCK, DBPSK, DQPSK, OFDM |
| Frequency band | 2.4 - 2.4835 GHz |
| USB powered |
| Product colour | Black |
| Security algorithms | 128-bit WEP,64-bit WEP,802.1x RADIUS, WPA, WPA-PSK, WPA-TKIP, WPA2, WPA2-PSK |
| Recommended usage | PC&Notebook |
| Windows operating systems supported | Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows Vista Business, Windows Vista Business x64, Windows Vista Home Basic, Windows Vista Home Basic x64, Windows Vista Home Premium, Windows Vista Home Premium x64, Windows Vista Ultimate, Windows Vista Ultimate x64, Windows XP Home, Windows XP Home x64, Windows XP Professional, Windows XP Professional x64 |
| Width | 18.6 mm (0.73 ") |
| Depth | 15 mm (0.59 ") |
| Height | 7.1 mm (0.28 ") |
| Weight | 2.1 g (0 lbs) |
| Certification | CE, FCC, IC |
| RoHS compliance |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Quick start guide |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.