Back to Top
| Connectivity technology | Wireless |
| Internal | |
| Host interface | PCI Express |
| Interface | WLAN |
| Data transfer rate (max) | 433 Mbit/s |
| Wi-Fi | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi standards | 802.11a,802.11b,802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| WLAN data transfer rates supported | 11,54,200,433 Mbit/s |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Modulation | 16-QAM,64-QAM,256-QAM, CCK, DBPSK, DQPSK, OFDM |
| Antenna | Y |
| Product colour | Black, Silver |
| Security algorithms | WEP, WPA, WPA-PSK, WPA2, WPA2-PSK, WPA3 |
| Receiver sensitivity | 5GHz: 11ac HT80:-59.0dBm 11n HT40:-68.0dBm 11a 54Mbps:-73.0dBm 11a 6Mbps:-90.0dBm 2.4GHz: 11n HT40:-70dBm 11g 54Mbps:-75dBm 11b 11Mbps:-87dBm |
| Windows operating systems supported | Windows 10 |
| Width | 21.5 mm (0.84 ") |
| Depth | 78.5 mm (3.06 ") |
| Height | 120.8 mm (4.71 ") |
| Certification | FCC, CE, RoHS |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Quick installation guide | |
| Mounting brackets included |
| PC | |
| External | |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.