Back to Top
| Connectivity technology | Wired |
| Internal | |
| Host interface | USB |
| Interface | Ethernet |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Data transfer rate (max) | 200 Mbit/s |
| Full duplex |
| Chipset | ASIX - AX88772C |
| Ethernet LAN | |
| Cabling technology | 10/100BaseT(X) |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.1Q, IEEE 802.3i, IEEE 802.3u |
| Maximum operating distance | 100 m |
| VLAN tagging |
| USB powered |
| Product colour | Black |
| Housing material | Plastic |
| LED indicators | Activity, Link |
| Auto MDIX IEEE |
| Windows operating systems supported | Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64, Windows Vista Business, Windows Vista Business x64, Windows Vista Enterprise, Windows Vista Enterprise x64, Windows Vista Home Basic, Windows Vista Home Basic x64, Windows Vista Home Premium, Windows Vista Home Premium x64, Windows Vista Ultimate, Windows Vista Ultimate x64, Windows XP Home, Windows XP Home x64, Windows XP Professional, Windows XP Professional x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.0 Cheetah, Mac OS X 10.1 Puma, Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.2 Jaguar, Mac OS X 10.3 Panther, Mac OS X 10.4 Tiger, Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Linux operating systems supported | Y |
| Other operating systems supported | Chrome |
| Server operating systems supported | Windows Server 2003, Windows Server 2003 x64, Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012 |
| Width | 20 mm (0.78 ") |
| Depth | 65 mm (2.54 ") |
| Height | 14 mm (0.55 ") |
| Weight | 22 g (0.05 lbs) |
| Package width | 170 mm |
| Package depth | 142 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 130 g |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Manual | |
| Drivers included |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
