Back to Top
| Connectivity technology | Wireless |
| Internal | |
| Host interface | USB |
| Interface | Bluetooth |
| USB version | 2.0 |
| Data transfer rate (max) | 2 Mbit/s |
| Bluetooth | |
| Chipset | Realtek RTL8761B |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Maximum operating distance | 10 m |
| Product colour | Black, Silver |
| Housing material | Plastic |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 IoT Enterprise, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 10 x64, Windows 11, Windows 11 x64, Windows 7, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 7 x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64, Windows Vista Business, Windows Vista Business x64, Windows Vista Enterprise, Windows Vista Enterprise x64, Windows Vista Home Basic, Windows Vista Home Basic x64, Windows Vista Home Premium, Windows Vista Home Premium x64, Windows Vista Ultimate, Windows Vista Ultimate x64, Windows Vista x64 |
| Linux operating systems supported | Y |
| Width | 14 mm (0.55 ") |
| Depth | 19 mm (0.74 ") |
| Height | 6.3 mm (0.25 ") |
| Weight | 2 g (0 lbs) |
| Package width | 142 mm |
| Package depth | 170 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 5 g |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Quick installation guide |
| Master carton width | 325 mm |
| Master carton length | 605 mm |
| Master carton height | 385 mm |
| Quantity per master carton | 80 pc(s) |
| Straight | |
| PC/Notebook | |
| CE, RoHS |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
