Back to Top
| Connectivity technology | Wired |
| Internal | |
| Host interface | PCI Express |
| Interface | WLAN / Bluetooth |
| Wi-Fi | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth | |
| Bluetooth version | 5.2 |
| MU-MIMO | Y |
| Antenna type | 2x2 |
| Product series | Intel® Wireless Products |
| Supported Under vPro |
| Width | 22 mm (0.86 ") |
| Depth | 2.4 mm (0.09 ") |
| Height | 30 mm (1.17 ") |
| Weight | 2.8 g (0.01 lbs) |
| Maximum operating temperature | 80 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 80 °C |
| Compatible operating systems | Windows 10, 64-bit*, Linux*, Chrome OS* |
| Compliance | FIPS, FISMA |
| Harmonized System (HS) code | 8517620090 |
| Export Control Classification Number (ECCN) | 5A992CN3 |
| Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS) | G165483 |
| PC/Notebook |
| Launch date | Q4'20 |
| Status | Launched |
| Processor family | Intel Wireless Products |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
