Back to Top
| Connectivity technology | Wireless |
| Internal | |
| Host interface | USB |
| Interface | WLAN |
| Data transfer rate (max) | 150 Mbit/s |
| Chipset | RTL8188EUS |
| Networking standards | IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Modulation | 16-QAM,64-QAM, BPSK, CCK, DBPSK, DQPSK, DSSS, OFDM, QPSK |
| Frequency band | 2.412 - 2.484 GHz |
| Maximum operating distance | 274.32 m |
| Channels quantity (USA) | 1 channels |
| Transmit power range | 13 - 17 dBmW |
| Product colour | Black |
| Housing material | Plastic |
| LED indicators | Activity, Link |
| Country of origin | China |
| Security algorithms | 64-bit WEP,128-bit WEP, AES, TKIP, WPA, WPA-PSK, WPA2, WPA2-PSK, WPS |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows Vista, Windows XP Home, Windows XP Home x64, Windows XP Professional, Windows XP Professional x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.4 Tiger, Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion |
| Server operating systems supported | Windows Server 2003, Windows Server 2003 x64, Windows Server 2008, Windows Server 2008 R2, Windows Server 2008 R2 x64, Windows Server 2008 x64, Windows Server 2012, Windows Server 2012 x64, Windows Server 2016 |
| Width | 20.8 mm (0.81 ") |
| Depth | 7.8 mm (0.3 ") |
| Height | 15 mm (0.59 ") |
| Weight | 4.5 g (0.01 lbs) |
| Certification | FCC, CE |
| RoHS compliance |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Quantity | 1 |
| Quick start guide | |
| Drivers included |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
