Back to Top
| Connectivity technology | Wired |
| Internal | |
| Host interface | USB |
| Interface | WLAN |
| USB version | 2.0 |
| Data transfer rate (max) | 633 Mbit/s |
| Wi-Fi | |
| Top Wi-Fi standard | IEEE 802.11ac |
| Wi-Fi standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Bandwidth (first) | 2.4 GHz |
| Bandwidth (second) | 5 GHz |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.1x |
| Modulation | 16-QAM,64-QAM,256-QAM, CCK, COFDM, DBPSK, DQPSK, OFDM |
| Antenna | Y |
| Antenna type | Internal |
| Transmit power range | 20 - 20 dBmW |
| USB powered |
| Product colour | Black |
| Security algorithms | 64-bit WEP,128-bit WEP, WPA-PSK, WPA2-PSK |
| Receiver sensitivity | 5GHz: 11a 6Mbps: -90dBm 11a 54Mbps: -73dBm 11n HT20 MCS0: -89dBm 11n HT20 MCS7: -70dBm 11n HT40 MCS0: -86dBm 11n HT40 MCS7: -67dBm 11ac VHT80 MCS0: -82dBm 11ac VHT80 MCS9: -56dBm 2.4GHz: 11b 1Mbps: -96dBm 11b 11Mbps: -88dBm 11g 6Mbps: -89dBm 11g 54Mbps: -74dBm 11n HT20 MCS0: -89dBm 11n HT20 MCS7: -72dBm 11n HT40 MCS0: -86dBm 11n HT40 MCS7: -66dBm |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Windows XP |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Width | 15 mm (0.59 ") |
| Depth | 7.1 mm (0.28 ") |
| Height | 18.6 mm (0.73 ") |
| Certification | CE, FCC |
| RoHS compliance |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Quantity | 1 |
| Quick installation guide |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.