Back to Top
| Connectivity technology | Wireless |
| Internal | |
| Host interface | M.2 |
| Interface | WLAN / Bluetooth |
| Data transfer rate (max) | 5800 Mbit/s |
| Wi-Fi | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi standards | 802.11a,802.11b,802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 6E (802.11ax), Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi band | Tri-band (2.4 GHz / 5 GHz / 6 GHz) |
| Bluetooth | |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11az, IEEE 802.11b, IEEE 802.11be, IEEE 802.11d, IEEE 802.11e, IEEE 802.11g, IEEE 802.11h, IEEE 802.11i, IEEE 802.11k, IEEE 802.11n, IEEE 802.11r, IEEE 802.11u, IEEE 802.11v, IEEE 802.11w |
| MU-MIMO | Y |
| Antenna type | 2x2 |
| Sustainability compliance | |
| Sustainability certificates | CB, UL |
| Component for | PC/Notebook |
| Security algorithms | AES-CCMP, AES-GCMP, EAP-AKA, EAP-SIM, EAP-TLS, EAP-TTLS, MSCHAPv2, PEAP, WPA2, WPA3 |
| Ethernet adapter ARK ID | 230078 |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Linux operating systems supported | Y |
| Width | 22 mm (0.86 ") |
| Depth | 30 mm (1.17 ") |
| Height | 2.4 mm (0.09 ") |
| Weight | 3.07 g (0.01 lbs) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 80 °C |
| Status | Launched |
| Launch date | Q3'23 |
| Harmonized System (HS) code | 8517620090 |
| Export Control Classification Number (ECCN) | 5A992C |
| Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS) | 740.17B1 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
