Back to Top
| Connectivity technology | Wired |
| Internal | |
| Host interface | USB |
| Interface | WLAN |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Data transfer rate (max) | 867 Mbit/s |
| WLAN data transfer rates supported | 300,867 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.1x |
| Modulation | 16-QAM,64-QAM,256-QAM, BPSK, CCK, DQPSK, OFDM, QPSK |
| Antenna | Y |
| Power consumption (typical) | 2.26 W |
| LED indicators | Y |
| Security algorithms | 64-bit WEP,128-bit WEP, WMM, WPA, WPA2, WPA2-AES, WPA2-PSK, WPA2-TKIP |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Width | 17.5 mm (0.68 ") |
| Depth | 175 mm (6.83 ") |
| Height | 17.5 mm (0.68 ") |
| Weight | 16 g (0.04 lbs) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| PC/Notebook | |
| External |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.