4K UHD, HDMI, USB B, HDMI, RJ-45, SFP, PoE, 32x98x180 mm
This attractively priced IP video distribution solution uses existing standards-based Ethernet technology and TCP/IP protocols to unicast HDMI 4K video signals on your Gigabit Ethernet network. In a multicast configuration, one transmitter can drive multiple receivers with no extra network load.
The MediaCento IPX 4K supports full 4K UHD for the best pictures ever. To ensure the video is also being displayed on 1080p displays, the unit supports 4K to 1080p downscaling.
This MediaCento system supports embedded digital HDMI audio with surround sound plus analog audio embedding and extraction so you can include analog audio input from DVI sources and route audio signals to a separate amplifier.
Because the transmitter and receiver install directly into your existing LAN infrastructure, integration is easy. And you don't have to configure any IP settings. Connect your source, your display, a network switch, and you're ready to go.
The MediaCento IPX 4K is PoE powered eliminating the need for power supplies. Using a PoE network switch completely eliminates the need for external power supplies making installation easier.
The MediaCento IPX 4K is great for use with touchscreen signage applications. It can also extend USB signals for devices such as keyboards and mice for KVM management of a remote workstation.
The MediaCento IPX 4K Unicast system transmits up to 328 feet (100 m) point to point but goes even further with a network switch added to the mix. Transmit over CATx cable or single-mode fiber cable. Compatible SFPs include LFP411, LFP312, LFP413, LFP414, and LFP418.
The MediaCento IPX 4K system supports RS-232 for configuration and control, and for extending bidirectional control signals.
MediaCento features EDID copy function and is HDCP 2.2-compliant.
| Type | AV transmitter |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Maximum transfer distance | 30000 m |
| Fiber optic connector | SFP |
| HDCP version | 2.2 |
| LED indicators | Y |
| HDCP | |
| Product colour | Black |
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN | |
| HDMI in | 1 |
| Number of HDMI outputs | 1 |
| USB ports quantity | 1 |
| USB connector type | USB Type-B |
| DC-in jack |
| Power over Ethernet (PoE) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Width | 180 mm (7.02 ") |
| Depth | 98 mm (3.82 ") |
| Height | 32 mm (1.25 ") |
| Weight | 450 g (0.99 lbs) |
| AC adapter included | |
| Cables included | AC |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.