Back to Top
| Type | AV transmitter & transceiver |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Maximum transfer distance | 50 m |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| LED indicators | Y |
| Rack mounting | |
| Supported graphics resolutions | 800 x 600 (SVGA),1024 x 768 (XGA),1280 x 1024 (SXGA),1280 x 720 (HD 720),1280 x 768,1280 x 768 (WXGA),1280 x 800,1280 x 800 (WXGA),1280 x 960,1360 x 768 (WXGA),1600 x 1200 (UXGA),1600 x 1200,1600 x 900,1680 x 1050 (WSXGA+),1920 x 1080 (HD 1080),1920 x 1200 (WUXGA),1920 x 1440,2048 x 1536 (QXGA),2560 x 1440,2560 x 1600 (WQXGA),3840 x 2160 |
| Rubber feet | |
| HDCP | |
| HDCP version | 2.2 |
| Bandwidth | 18 Gbit/s |
| Material | Metal |
| Product colour | Black |
| Integrated antenna | |
| Antennas quantity | 4 |
| Frequency range (2.4 GHz) | 5.1 - 5.2 GHz |
| Connectivity technology | Wireless |
| Number of HDMI outputs | 2 |
| HDMI version | 2.1 |
| HDMI in | 1 |
| USB ports quantity | 2 |
| USB connector type | Micro-USB B |
| Remote (IR) output | 1 |
| Remote (IR) input | 1 |
| DC-in jack |
| External power adapter |
| Storage temperature (T-T) | -30 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90 % |
| Width | 115 mm (4.49 ") |
| Depth | 125 mm (4.88 ") |
| Height | 21 mm (0.82 ") |
| Weight | 346 g (0.76 lbs) |
| Package width | 357 mm |
| Package depth | 153 mm |
| Package height | 85 mm |
| Package weight | 1100 g |
| AC adapter included | |
| Included power plug types | EU, UK, US |
| Quick start guide | |
| IR blaster included | |
| IR receiver included | |
| Mounting kit |
| Sustainability compliance | |
| Sustainability certificates | RoHS |
| Master carton width | 475 mm |
| Master carton length | 370 mm |
| Master carton height | 320 mm |
| Quantity per master carton | 10 pc(s) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
