Back to Top
| Minimum screen size compatibility | 37 " |
| Maximum weight capacity | 75 kg |
| Maximum screen size compatibility | 80 " |
| Minimum VESA mount | 150 x 100 mm |
| Maximum VESA mount | 600 x 400 mm |
| VESA mounting interfaces | 150 x 100,150 x 150,200 x 100,200 x 200,200 x 400,300 x 200,300 x 300,350 x 350,400 x 200,400 x 300,400 x 600,600 x 200,600 x 300,600 x 400 mm |
| Number of displays supported | 1 |
| Cable management | |
| Distance to the wall (max) | 28 mm |
| Housing material | Steel |
| Product colour | Black |
| Width | 641 mm (25 ") |
| Height | 420 mm (16.38 ") |
| Weight | 1130 g (2.49 lbs) |
| Depth (max) | 38 mm |
| Manual | |
| Mounting kit | |
| Package type | Box |
| Mounting type | Wall |
| 1 | |
| Y | |
| RoHS, REACH |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.